Premieringsresultat Åstorp 2012

Sweden, Åstorp 11-08-2012
01 Premieringsresultat hingstföl
# Levnr Naam Huidig register Premie Vader Moeders vader Eigenaar
1 201200232 Mynke Friesvik’s J.M. Vb H 2e premie Anders 451 Jasper 366 C. Carlsson (Borgholm)
2 201200603 Mango Birkemose Vb H 2e premie Jasper 366 Lukas 324 Amalie Schachtschabel (Tikøb)
3 201200718 Maston från Norrholt Vb H 2e premie Harmen 424 Andries 415 Mildred Kronstrand (Vimmerby)
4 201200963 Mozart J&H Vb H 2e premie Jasper 366 Jakob 302 J. Jellema-Haytema (Heeg)
5 201203474 Nestor af Aspelunda Vb H 3e premie Jisse 433 Harmen 424 K. Lagerblad (Falkenberg)
6 201202369 Moontowns Nestor Vb H 2e premie Jasper 366 Onne 376 Sari Jareteg (Månstad)
7 201203053 Milou från Norrhult Vb H 3e premie Hinne 427 Rintse 386 Mildred Kronstrand (Vimmerby)
02 Premieringsresultat stoföl
8 201201308 Ostara från Jägersborg Vb M 3e premie Fabe 348 Onne 376 Anneli Persson (Mörarp)
9 201202018 Mirabelle BbI Vb M 2e premie Dries 421 Jurrg van Stal Linde Brigitta Sjömäling (Smygehamn)
03 Premieringsresultat 1-åriga ston
10 201100020 Julia Vb M 3e premie Hinne 427 Ritse 322 Ida Nilsson (Ramdala)
11 201100398 La Femme Birkemose Vb M 1e premie Jasper 366 Remmelt 323 L. Schachtschabel (Tikøb)
04 Premieringsresultat 2-åriga ston
12 201000171 High Class Birkemose Vb M 2e premie Jorn 430 Jasper 366 Johannes Schachtschabel (Tikøb)
13 201000997 Geke Meike A. Vb M 2e premie Maeije 440 Tsjerk 328 Grimbacken Frieser (Ängelholm)
14 201003774 Hera från Jägersborg Vb M 3e premie Fabe 348 Nanno 372 Viktoria Öhrn (Strömnäsbrak)
15 201000150 Imperial Birkemose Vb M 3e premie Gjalt 426 Remmelt 323 L. Schachtschabel (Tikøb)
05 Premieringsrsultat 4-åriga eller äldre fölboksston
16 200214730 Gerri Stb 3e premie Ildert 355 Peke 268 Natalie Jäderlund (Timmernabben)
17 200700074 Ymkje fan Weardebuorren Stb 3e premie Lolke 371 Fabe 348 Kajsa Örnberg (Ljungbyhed)
18 200701719 Zaviera N. Stb niet geprimeerd Fridse 423 Wobke 403 Norah Kohle (Kungsbacka)
19 200705309 Ysolde af Riddarhagen Stb niet geprimeerd Maiko 373 Meier 307 Anna Linnér (Getinge)
20 200804602 Aisha af Aspelunda Stb 3e premie Harmen 424 Anton 343 K. Lagerblad (Falkenberg)
06 Premieringsresultat 3-åriga fölboksston
21 200900192 Freja fan Færch Stb 3e premie Haitse 425 Anton 343 Camilla Leuchovius (Rångedala)
22 200900861 First Class Birkemose Stb Ster 2e premie Tsjerk 328 Jasper 366 L. Schachtschabel (Tikøb)
23 200901117 Elyza från Jägersborg Stb 3e premie Fabe 348 Nanno 372 Anneli Persson (Mörarp)
24 200902267 Emylia från Jägersborg Stb niet geprimeerd Bente 412 Fabe 348 Anneli Persson (Mörarp)
25 200903714 Freya från Jägersborg Stb 3e premie Mewes 438 Fabe 348 Anneli Persson (Mörarp)
07 Premieringsresultat  4-åriga eller äldre stamboksston för ev. sterförklaring
26 200251650 Iduna F. Stb niet geprimeerd Adel 357 Tjimme 275 Helen Bogren Hiltorn (Klintehamn)
27 200307904 Loltsje fan ’e Hearresyl Stb niet geprimeerd Rik 396 Djurre 284 Catarina Silversten (Harplinge)
28 200602289 Tryxt F. Stb niet geprimeerd Lukas 324 Remmelt 323 Amalie Schachtschabel (Tikøb)
29 200705336 Wonder Stal Van Haastert Stb 3e premie Felle 422 Anton 343 Liisa Kivikas (Rottne)
30 200800018 Aafke E. Stb Ster 2e premie Harmen 424 Naen 264 Grimbacken Frieser (Ängelholm)
31 200801093 Aareke Stb niet geprimeerd Haitse 425 Nanning 374 Marianne o.P.G. Larsson (Tomelilla)
32 200703713 Zusanne van de Dollen Stb Ster 2e premie Ulbert 390 Jurjen 303 Lotta Walldén (Ellös)
08 Premieringsresultat 4-åriga eller äldre sterston
33 200604822 Vestha J&H Stb Ster 1e premie Onne 376 Jakob 302 J. Jellema-Haytema (Heeg)
34 200703693 Xena från Jägersborg Stb Ster 2e premie Bente 412 Fabe 348 Anneli Persson (Mörarp)
10 Premieringsresultat av Kroonsto
35 200402372 Neltsje F. KFPS Stb Kroon 1e premie Jasper 366 Remmelt 323 L. Schachtschabel (Tikøb)
12 Premieringsresultat 3-åriga eller äldre fölboksvalacker
36 200604016 Tjibbe v.d. Nevelhorst Rb 3e premie Jasper 366 Tsjerk 328 Annelie Wetterholm (Eslöv)
37 200805361 Bouke Rb niet geprimeerd Beart 411 Fabe 348 Anna Månsson (Vollsjö)
13 Premieringsresultat 4-åriga eller äldre valacker för ev. sterförklaring
38 200138751 Fêdde fan Moskou Rb niet geprimeerd Jorrit 363 Mark 232 Pernilla Wigren (Malmö)

 

Resultat Championat

Bästa föl:Maston från Norrhullt, ägare Mildred Kronstrand

 

 

 

Bästa unghäst:La Femme Birkemose, ägare Lisbeth Schachtschabel

Bästa sto: First Class Birkemose, ägare Lisbeth Schachtschabel

 

 


Bästa valack: Tjibbe v/d Nevelhorst, ägare Annelie Wetterholm

 

 

Bästa avelsgrupp: Neltsje F. ägare, Lisbeth Schachschabel

 

 

Reservchampion: : La Femme Birkemose, ägare Lisbeth Schachtschabel

 

 


DagChampion: Vestha J&H, ägare Jacomien-Jellema-Haytema

 

 

 

Utöver Championatet hade vi även Publikens Favorit som blev:

Freja fan Faerch ägare: Camilla Leuchorius

 

 

 

 

 

Stort TACK till Fia Henriksson, för alla hennes fina bilder!

 

http://www.ao-media.se/2012-08-11PremieringFrieserForeningen/