Resultat premiering 2018

Åstorp

1. Hingstföl
002. Ingmar från Beritzholm 1:a premie och Bästa föl
Menne 496 x Fridse 423
Ägare: Amarins Bouma

003. Grim van Froebbestorp 3:e premie
Tsjalle 454 x Arjen 417
Ägare: Lena Bertilsson


2. Stoföl
004. Izadore fan Nyhem 2:a premie
Jasper 366 x Anders 451
Ägare: Mikaela Brandin

005. Hildur af Stall Riddarhagen 2:a premie
Jouwe 485 x Wimer 461
Ägare: Ingegerd Thorsell

006. Gloria af Torp 1:a premie och Bästa stoföl
Gigantish v Vaya x Mewes 438
Ägare Ing-Marie Andersson


5. 4-år och äldre fölboksston för inskrivning i stamboken

008. Carina v. ‘t Goed d. Bouwheide Stb 3e premie
Tsjipke 399 x Erik 351
Ägare: Bianka Karlsson

009. Grace af Lien Stb 3e premie
Harmen 424 x Tsjerk 328
Ägare: Anna Linnér

010. Jaapke von Schönerlinde Vb Ej upptagen i stamboken
Mewes 438 x Teunis 332
Ägare: Ing-Mari Andersson

011. Safirah J&H Stb 3e premie
Jasper 366 x Onne 376
Ägare: Åsa Jonasson

012. Sjoukje fan de Elisabeth Hoeve Stb ingen premie
Rik 396 x Wierd 409
Ägare: Vivi-anne Wijmenga

013. Tonja fan Tsjerkgaast Stb Ster 2e premie BÄSTA STO OCH DAGENS CHAMPION!
Bartele 472 x Fetse 349
Ägare: Mikaela Brandin

023. Jasmin Prammann Stb 3e premie
Fabe 348 x Feitse 293
Ägare: Mia Korpela


6. 3-åriga fölboksston

014. Wega fan Færch Vb M ej upptagen i stamboken
Wybren 464 xxMintse 384
Ägare: Ulrika Bengtsson


7. 4 år stamboksston för ev uppgradering/sterförklaring

015.  Hilde B.Stb 3e premie
Otte 375 x Rypke 321
Ägare: Amanda Westbroek

016. Regina út ‘e Polder Stb ingen premie
Tsjerk 328 x Reitse 272
Ägare: Anna Stridh

017. Hestia från Jägersborg Stb 3e premie
Fabe 348 x Sjaard 320
Ägare: Pernilla Winley


8. 4-6 åriga sterston för ev uppgradering

018. My Lady Birkemose Stb Ster Niet aangewezen voor CK
Jasper 366 x Remmelt 323
Ägare: Lisbet Schachtschabel


9. 7 år och äldre sterston för ev uppdatering

019. Jadore J&H Stb Ster Niet aangewezen voor CK
Anders 451 x Aan 416
Ägare: Mikaela Brandin


10. Kroonston

020. Yldau fan de Greidpleats KFPS Stb Kroon Niet aangewezen voor CK
Fridse 423 x Jakob 302
Ägare: A.T. Bouma


12. 3 år och äldre fölboksvalacker för upptagning i valackstamboken

021. Mozart J&H Rb Ster 2e premie BÄSTA VALACK OCH RESERVCHAMPION!
Jasper 366 x Jakob 302
Ägare: J. Jellema-Haijtema & Sybrenne Jellema


15. 1 åriga fölbokshingstar/valackar

022. Elco af Godhedsminde Vb H 3e premie
Wylster 463 x Anders 451
Ägare: Mikaela Ivarsson

IBOP

Hilde B 62P

Jadore 69p

Regina 66 p


Strömsholm

1. Hingstföl

001. Hidde från Norrhult Vb H 2:a premie
Epke 474 x Andries 415
Ägare: Mildred Kronstrand


2. Stoföl

003. Indra Från Farkullen Vb M 1:a premie och BÄSTA FÖL!
jorn 430 x Jisse 433
Ägare: Lena Hellman & Mikael Ljungström

004. Issa från Norrhult Vb M 2:a premie
Alwin 469 x Rintse 386
Ägare: MIldred Kronstrand


4. 2 åriga ston

005. Aliena Fleur fra Frieserstalde Vb M 2e premie
Pier 448 x Mintse 384
Ägare: Anna Eriksson


5. 4 år och äldre fölboksston för inskrivning stamboken

006. Wilma af Svanegården Stb 3e premie
Wobke 403 x Sjaard 320
Ägare: Bozena Barczyk

007. Gabriëlla Vb M ej upptagen i stamboken
Gjalt 426 x Jurjen 303
Ägare: Karin Schön

008. Nora af Sparrsätra Stb 3e premie
Olgert 445 x Lolke 371
Ägare: Ronja Fischer


6. 3-åriga fölboksston för inskrivning i stamboken

009. Xhakira P.J.W. Stb 3e premie
Rindert 406 x Sjouke 453
Ägare: Petra Strömberg

010. Yke Stb ingen premie
Take 455 x Wikke 404
Ägare: Kerstin Lundvall


7. 4 år och äldre stamboksston för ev uppgradering/sterförklaring

011. Dame C. van de Wijdewormer Stb Ster 2e premie
Gjalt 426 x Jillis 301
Ägare: Malin Silva Billbäck

012. Kerstin från Sveden Stb Ster 2e premie
Dries 421 x Jillis 301
Ägare: Malin Silva Billbäck

026. Julanta af Vibbleboda Stb 3e premie
Sake 449 x Feitse 293
Ägare: Ljiljana Micic


9. 7 år och äldre sterston för ev uppgradering

013. Azta af Vibbleboda Stb Ster Niet aangewezen voor CK
Dries 421 x Fabe 348
Ägare:Lotta Johansson

015. Hilda Stal de Oergong Stb Ster Niet aangewezen voor CK
Maurits 437 x Teunis 332
Ägare: Barbro Andersson

016. Lova af Vibbleboda Stb Ster 1e premie BÄSTA STO OCH DAGENS CHAMPION!
Sake 449 x Olof 315
Ägare: Rose-Marie Westermark


12. 3 år och äldre fölboksvalackar för inskrivning stamboken

017. Floris van Wyshorne KFPS-D Vb H 1e premie och BÄSTA VALACK OCH DAGENS RESERVCHAMPION!
Hugo x Gerlof 294
Ägare: Isabelle Espenberg

018. Ernst van de Gelderdijk Rb 3e premie
Meinse 439 x Sjaard 320
Ägare: Kristin Brüdigam

019. Tudor Vb H ingen premie
Haitse 425 x Maurits 437
Ägare: Barbro Andersson

020. Zendert J&H Rb ingen premie
Beart 411 x Onne 376
Ägare: Lina Henriksson


13. 4 år och äldre valackar för uppgradering/sterförklaring

021. Helix Rb Ster 2e premie
Tietse 428 x Adel 357
Ägare: Helen Bogren Hiltorn


17. Fölbokshingstar för ev sterförklaring

022. Ivan van den Gragt Vb H geen ster
Tietse 428 x Maiko 373
Ägare: Isabelle Espenberg

023. Martin af Vibbleboda Vb Ster Vb Ster
Beart 411 x Fabe 348
Ägare: Åsa Holmgren

024. Rintsje B.Vb H geen ster
Reinder 452 x Heinse 354
Ägare: Amanda Krogstad

025. Yanko Terplinggaard Vb H geen ster
Tsjalle 454 x Tietse 428
Ägare: Øystein Johansson


21. Preliminär kroon

Lova af Vibbleboda Stb Ster Voorlopig Kroon BÄSTA STO OCH DAGENS CHAMPION
Sake 449 x Olof 315
Ägare: Rose-Marie Westermark


IBOP

Azta af Vibbleboda 75,5p

Dame C. van de Wijdewormer 75,5p

Floris van Wyshorne 77,5p

Helix 75 p

Kerstin från Sverige 72,5p

Lova af Vibbleboda 75,5p

Hilda Stal de Oergong 64,5p

Ivan van den Gragt 65,5p

Martin af Vibbleboda 74p

Rintsje B 74,5p